Çocuklarda İnternet ve Tv Kullanımı

İnternetin ve dijital materyallerin faydaları ve sağladığı kolaylıklar inkar edilemez. Lakin internet ve dijital materyallerin artık bağımlısıyız ve onlarsız yapamıyoruz. İkili ilişkilerimiz, sosyal ilişkilerimiz ve en önemlisi de psikososyal sağlığımız bu bağımlılığın tehlikesi altında. Bu bağımlılıktan kendimizi ve ailemizi korumak aslında bizim elimizde. İnternet ve dijital materyalleri ihtiyaç durumunda kullanılan araçlar yapmak bizim elimizde. Aşağıda bahsedilen basit önerilere dikkat ederek bağımlılıktan korunabiliriz:

 1.  İnternet ve dijital materyaller konusunda katı kuralları ve yasakları olan eş veya ebeveyn olmaktansa, kontrollü kullanıma teşvik eden ve bu konuda rol modeli olan eş ve ebeveyn olalım.
 2. Çocuğunuzun TV, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonda her filmi, videoyu ve çizgi filmi izlemesine kesinlikle müsade etmeyin. Ölüm sahnelerinin olduğu, şiddet, korku, argo ve sex içerikli filmleri ve videoları izlemesine müsade etmeyin. Çocuklarınızın yanında sizde bu tür filmleri ve videoları izlemeyin. Birlikte video veya film izleyeceğiniz zaman çocuklarınızın yaşını göz önünde bulundurup tercih yapın.
 3. Evinizde çocuklarınızın kullandığı internette mutlaka ebeveyn koruması (filtresi) getirin.
 4. Çocuklarınızın sağlıklı gelişimi için ve aile ruh sağlığınız için TV’de gündüz kadın kuşağı programlarını ve TV dizilerini izlemeyin, çocuklarınızın izlemesine müsade etmeyin.
 5. Çocuğunuz ilköğretim ve altı eğitim seviyesi yaşlarındaysa; Günlük 1,5 saatten fazla dijital materyallerde (oyun konsolu, bilgisayar, tablet, telefon) oyun
  oynamasına müsade etmeyin. Dijital materyaller ile oyun oynama şu şekilde olmalıdır: Sabahtan öğlene kadar 30 dakika, öğlenden akşama kadar 30 dakika, akşamdan yatana kadar 30 dakika. Okul olduğu günlerde ise 1 saat zaman geçirmesine müsade edin. Zaman geçirme şu şekilde olmalıdır: Öğlenden akşama kadar 30 dakika, akşamdan yatana kadar 30 dakika. Günlük 1,5 saatten fazla çizgi film, video vb. izlemesine müsade etmeyin. İzleme şu
  şekilde olmalıdır: Sabahtan öğlene kadar 30 dakika, öğlenden akşama kadar 30 dakika, akşamdan yatana kadar 30 dakika. Okul olduğu günlerde ise 1 saat zaman geçirmesine müsade edin. Zaman geçirme şu şekilde olmalıdır: Öğlenden akşama kadar 30 dakika, akşamdan yatana kadar 30 dakika.
  Çocuğunuzun bilgisayarda yapılması gereken ödevleri bu saatlere dahil değildir. Çocuğunuz ödevini bitirene kadar bilgisayarı kullanmasına izin vermelisiniz.
 6. Ergen çocuklarınızda ise cep telefonunu okuldan gelince kendisine verin ve akşam yemeğinden önce tekrar alın. Telefonunu günlük bu şekilde kullanmasına izin verin. Okulunu ve sorumluluklarını aksatmadığı, sosyalliğini olumsuz etkilemediği sürece internet ve dijital materyal
  kullanımını ergen çocuğunuzun insiyatifine bırakın (cep telefonu hariç). Çocuklarınıza kötü örnek olmamak için: akşamları evde televizyon, telefon, bilgisayar ve tablet ile zaman geçiren ve yabancılar gibi konuşmadan evde oturan bir çift/aile olmaktan uzak durun. Akşamları cep telefonlarınızı oturma odanızın dışına (vestiyere) bırakın ve zaruri olmadıkça elinize almayın.
 7. Evinizde her gün mutlaka ailenizle geçireceğiniz internetsiz ve dijital materyalsiz bir saatiniz olmalıdır. Akşam yemeğinden sonra her gün mutlaka evinizde (en az 30 dakika) bir çay saatiniz olsun. Bu aile etkinliğinde mutlaka çocuklarınız da olmalıdır. Önemli olan ailenin bir araya gelmesidir. Birbirinizle konuşun, konuşanın gözlerine bakın, başınızla onu onaylayın. Ailenizdeki her bireyi önemsediğinizi gösterin ve bunu hissettirin. Elinizden geldiği kadar çocuğunuzla-eşinizle sohbet etmeye ve karşılıklı konuşmaya çalışın. Unutmayın..! İnternet ve dijital materyaller faydalı araçlardır ama kontrollü kullandığımızda. Kontrolün olmadığı yerde bağımlılık vardır. Bağımlılığın olduğu yerde ise insana ait herşey tehlike altındadır.